منوی دسته بندی

زیر سازی صحیح برای نصب ایزوگام

زیر سازی صحیح برای نصب ایزوگام

هنگام نصب ایزوگام باید به زیرسازی کار توجه کنیم. یعنی باید تمامی کارهای لازم برای هر چه بهتر چسبیدن ایزوگام را انجام دهیم.

عوامل تاثیر گذار در چسبیدن ایزوگام:

نتیجه و پایان کار نصب ایزوگام گیتی گستر دلیجان

گرد وخاک و سنگ ریزه

گرد و خاک و سنگ ریزه مانع چسبیدن ایزوگام به سطحی محکم میشود یعنی اگر ایزوگام بر روی خاک قرار بگیرد هنگامی که خاک در زیر ایزوگام تکان بخورد، ایزوگام نیز همراه با خاک حرکت میکند و مانع چسبیدن ایزوگام میشود. باید توجه داشت ایزوگام بر روی سطحی نصب شود که هیچ گونه سایش و اصطکاکی نداشته باشد.

پستی بلندی ها

برآمدگی ها و پستی بلندی ها موجب میشود دوام ایزوگام کمتر شود . پستی بلندی های بزرگ موجب میشود آب در یک نقطه جمع شود و مانع حرکت آب به سمت راه آب شود.

اگر پستی بلندی ها دارای تیزی باشند حتی ممکن باعث سوراخ شدن و پارگی ایزوگام شود.

نصب و پخش

 ایزوگام و عایق

متریال استفاده شده برای زیرسازی

علاوه بر رعایت نظافت و تمیزی پیش از نصب ایزوگام باید به متریال استفاده شده برای زیرسازی نیز توجه کرد زیرا ایزوگام به برخی سطوح نمیچسبد یا اگر هم بچسبد پس از مدتی رها میشود و به اصطلاح خودش را ول میکند.

مثلا اگر زیر ایزوگام موزاییک باشد، در هنگام نصب ایزوگام به خوبی میچسبد اما در اثر سرد و گرم شدن هوا و تب سردی که موزاییک دارد پس از مدت کمی ایزوگام از روی موزاییک رها میشود. یعنی نباید ایزوگام را مستقیما روی موزاییک نصب کنیم زیرا عمر کار ما میشود.

یا مثلا روی ورق های آهنی و گالوانیزه ایزوگام پس از مدتی رها میشود.

راه حل برای چسبیدن ایزوگام روی موزاییک و ورق فلزی:

برای حل این مشکل باید یک واسطه برای چسبیدن قرار دهیم. برای اینکار معمولا از قیر یا پرایمر استفاده میکنیم.

در درجه اول قیر بکشیم خیلی بهتر است و باعث چسبندگی و دوام بیشتر میشود. در درجه دوم میتوانیم از پرایمر استفاده کنیم که مقداری ارزان تر قیر است. اما توصیه میشود قیر استفاده کنید.

نکته: اگر قیر استفاده کردیم نباید لایه ضخیمی از قیر بکشیم. قیر کشی زیر ایزوگام باید تا حد امکان نازک باشد تا در تابستان و حرارت باعث شل شدن و روان شدن قیر زیر ایزوگام نشود. زیرا اگر قیر زیر ایزوگام شل شود و حرکت کند  موجب حرکت ایزوگام نیز میشود و بندکشی ها خراب میشود.

وجود نم و رطوبت زیر ایزوگام هنگام نصب

در هنگام نصب باید دقت داشته باشیم نم و رطوبت و خیسی زیر ایزوگام نباشد زیرا مانع چسبیدن ایزوگام میشود. 

هنگامی که ایزوگام را حرارت میدهیم و قیر آن شل میشود و آماده چسبیدن میشود، اگر خیسی زیر ایزوگام باشد باعث میشود قیر به سرعت سرد شود و به نوعی قیر سکته میکند و نمیچسبد.

اگر کار کوچک باشد و مقداری نم وجود داشته باشد میتوانیم با حرارت مشعل همان لحظه آن را خشک کنیم. اما اگر کار بزرگ باشد و آب زیادی جمع شده باشد باید صبر کنیم تا در هوای آزاد و با نور خورشید خشک شود.

نم و رطوبت پیش از نصب ایزوگام
novinbam

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *